Loading...

U.S. Open Cup Glance

Loading…

By The Associated Press

Wednesday, June 12, 2019

All Times EDT
(Home teams listed first)
FIRST ROUND
Tuesday, May 7

Academica (Calif.) 1, El Farolito (NPSL) 2

Baltimore (NPSL) 1, West Chester United (Pa.) 1, West Chester United advanced 5-4 on penalty kicks

Bavarian (Wis.) 0, Forward Madison (USLL1) 2

Cal (Calif.) 5, Mulhouse Portland (NPSL) 1

Lakeland Tropics (USLL2) 1, The Villages (USLL2) 1, The Villages advanced 8-7 on penalty kicks

Laredo Heat (NPSL) 1, Brazos Valley Cavalry (USLL2) 0

New York Red Bulls U23 (USLL2) 4, Motown (NPSL) 4, New York Red Bulls U23 advanced 5-3 on penalty kicks

Orange County (NPSL) 2, Golden State Force (USLL2) 0

Richmond Kickers (USLL1) 6, Virginia United (Va.) 2

South Georgia Tormenta 2 (USLL2) 3, Chattanooga Red Wolves (USLL1) 0

Wednesday, May 8

Des Moines Menace (USLL2) 1, Duluth (NPSL) 1, Des Moines Menace advanced 3-1 on penalty kicks

Erie Commodores (NPSL) 1, Dayton Dutch Lions (USLL2) 2

Greenville Triumph (USLL1) 1, South Georgia Tormenta (USLL1) 0

Lansing Ignite (USLL1) 2, Ann Arbor (NPSL) 1

Little Rock Rangers (NPSL) 2, NTX Rayados (Texas) 2, NTX Rayados advanced 4-2 on penalty kicks

Miami (NPSL) 1, Florida Soccer Soldiers (Fla.) 2

Midland-Odessa Sockers (NPSL) 1, Denver (Colo.) 2

New York Cosmos B (NPSL) 2, Black Rock (USLL2) 1

Reading United (USLL2) 2, Philadelphia Lone Star (NPSL) 1

SECOND ROUND
Tuesday, May 14

Austin Bold (USLC) 2, Tulsa Roughnecks 0

Charlotte Independence (USLC) 2, Florida Soccer Soldiers (Fla.) 2, Florida Soccer Soldiers advanced 5-4 on penalty kicks

Hartford Athletic (USLC) 2, New York Cosmos B (NPSL) 1

Las Vegas Lights (USLC) 2, Cal (Calif.) 0

Nashville (USLC) 3, South Georgia Tormenta 2 (USLL2) 2

OKC Energy (USLC) 3, NTX Rayados (Texas) 1

Pittsburgh Riverhounds (USLC) 3, Dayton Dutch Lions (USLL2) 0

San Antonio (USLC) 2, Laredo Heat (NPSL) 0

Tampa Bay Rowdies (USLC) 4, The Villages (USLL2) 1

Wednesday, May 15

Birmingham Legion (USLC) 4, West Chester United (Pa.) 1

Colorado Springs Switchbacks (USLC) 1, Denver (Colo.) 0

Des Moines Menace (USLL2) 1, Saint Louis (USLC) 1, Saint Louis advanced 3-1 on penalty kicks

El Farolito (NPSL) 0, Fresno (USLC) 1

El Paso Locomotive (USLC) 0, Forward Madison (USLL1) 3

Greenville Triumph (USLL1) 1, Charleston Battery (USLC) 2

Indy Eleven (USLC) 1, Lansing Ignite (USLL1) 0

Louisville City (USLC) 3, Reading United (USLL2) 0

Memphis 901 (USLC) 3, New York Red Bulls U23 (USLL2) 1

North Carolina (USLC) 4, Richmond Kickers (USLL1) 1

Orange County (USLC) 2, Orange County (NPSL) 2, Orange County advanced 5-3 on penalty kicks

Phoenix Rising (USLC) 2, New Mexico United (USLC) 2, New Mexico United advanced 4-3 on penalty kicks

Sacramento Republic (USLC) 1, Reno 1868 (USLC) 0

THIRD ROUND
Tuesday, May 28

OKC Energy (USLC) 4, Tampa Bay Rowdies (USLC) 3

Wednesday, May 29

Austin Bold (USLC) 4, San Antonio (USLC) 2

Colorado Springs Switchbacks (USLC) 1, New Mexico United (USLC) 2, ET

Las Vegas Lights (USLC) 3, Orange County (NPSL) 5

Louisville City (USLC) 1, Birmingham Legion (USLC) 0

Memphis 901 (USLC) 4, Hartford Athletic (USLC) 0

Nashville (USLC) 1, Charleston Battery (USLC) 1, Charleston Battery advanced 3-0 on penalty kicks

North Carolina (USLC) 1, Florida Soccer Soldiers (Fla.) 0

Pittsburgh Riverhounds (USLC) 1, Indy Eleven (USLC) 0

Saint Louis (USLC) 3, Forward Madison (USLL1) 1

Sacramento Republic (USLC) 1, Fresno (USLC) 0, ET

FOURTH ROUND
Tuesday, June 11

Charleston Battery (USLC) vs. Atlanta United (MLS), ppd., date TBD

Columbus Crew (MLS) 1, Pittsburgh Riverhounds (USLC) 0

Houston Dynamo (MLS) 3, Austin Bold (USLC) 2

New York Red Bulls (MLS) 2, New England Revolution (MLS) 3, ET

Real Salt Lake (MLS)0, Los Angeles (MLS) 3

Saint Louis (USLC) 2, Chicago Fire (MLS) 1

San Jose Earthquakes (MLS) 4, Sacramento Republic (USLC) 3

Wednesday, June 12

D.C. United (MLS) vs. Philadelphia Union (MLS), 7 p.m.

New York City (MLS) vs. North Carolina (USLC) at New York (St. John’s), 7 p.m.

Cincinnati (MLS) vs. Louisville City (USLC), 7:30 p.m.

Dallas (MLS) vs. OKC Energy (USLC) at Dallas (Southern Methodist), 8 p.m.

Minnesota United (MLS) vs. Sporting Kansas City (MLS), 8 p.m.

Memphis 901 (USLC) vs. Orlando City (MLS), 8:30 p.m.

Colorado Rapids (MLS) vs. New Mexico United (USLC), 9 p.m.

LA Galaxy (MLS) vs. Orange County (NPSL), 10:30 p.m.

Seattle Sounders (MLS) vs. Portland Timbers (MLS) at Tacoma, Wash, 10:30 p.m.

Loading…