Loading...

How ranked Mich. boys basketball prep teams performed in past week

Loading…

By The Associated Press

Sunday, February 10, 2019

How The Associated Press ranked high school boys basketball teams fared this past week, with records in parentheses:

Division 4
1. Brimley (16-0) beat St. Ignace LaSalle 72-46.
2. Bellevue (15-0) beat Eaton Rapids 59-44, beat Colon 66-39.
3. Athens (13-2)beat Colon 82-61. lost to Pittsford 64-50.
4. Marcellus Howardsville Christian (14-1) beat St. Joseph Michigan Lutheran 85-19.
5. Southfield Christian (12-6) beat Novi Christian 61-51, beat Auburn Hills Oakland Christian 67-41.
6. Frankfort-Elberta (11-3) beat Suttons Bay 51-46, lost to Maple City Glen Lake 44-29.
7. Martin (10-2) beat St. Joseph Michigan Lutheran 63-30.
8. Pellston (14-2) beat Mancelona 83-61.
9. Adrian Lenawee Christian (11-3) beat Vandercook Lake 51-37, lost to Michigan Center 51-38.
10. Wyoming Tri-unity Christian (12-3) beat Lansing Christian 48-39, beat Holland Calvary 60-40.
Division 3
1. Flint Beecher (15-2) beat Lake Fenton 68-38.
2. Pewamo-Westphalia (15-0) beat Bath 68-33.
3. Iron Mountain (15-0) beat Iron River West Iron County 83-51, beat Gwinn 76-37.
4. Quincy (14-1) beat Reading 66-64, lost to Homer 61-58.
5. Maple City Glen Lake (13-2) beat Onekama 68-41, beat Frankfort 44-29.
6. Hanover-Horton (14-1) beat Ypsilanti Arbor Preparatory 77-71, beat Manchester 73-37.
7. Detroit Pershing (16-1) beat Detroit West Side Academy 93-74, beat Detroit Mumford 68-56.
8. Unionville-Sebewaing (13-0) beat Kingston 58-39, beat Cass City 56-43.
9. Sanford-Meridian (14-1) beat Houghton Lake 73-29.
10. Petersburg Summerfield (14-0) beat Adrian Madison 56-40, beat Whitmore Lake 64-37.
Division 2
1. River Rouge (15-1) beat Ecorse 74-42, beat Harper Woods 60-35.
2. Williamston (16-1) beat Grand Rapids Ottawa Hills 79-51, beat Lansing Eastern 72-55.
3. New Haven (16-1) beat Romeo 77-46, beat Clinton Township Chippewa Valley 66-52.
(tie) Benton Harbor (16-1) beat South Haven 73-59.
5. Bridgeport (16-0) beat Millington 71-42, beat Essexville Garber 76-50.
6. Otsego (17-0) beat Allegan 71-36, beat Sturgis 77-58, beat Plainwell 68-43.
7. Pontiac (14-1) beat Berkley 53-44.
8. Grand Rapids Catholic Central (13-2) beat Coopersville 74-43, beat Grand Rapids West Catholic 82-61.
9. Alma (13-1) beat Shepherd 48-35.
10. Grand Rapids Christian (12-4) beat Middleville Thornapple Kellogg 61-47, lost to Holland Christian 53-49.
Division 1
1. Detroit U-D Jesuit (15-2) beat Orchard Lake St. Mary’s 67-46, beat Birmingham Brother Rice 54-42.
2. Clarkston (15-2) beat North Farmington 47-31, beat Troy 56-47.
3. Roseville (14-2) lost to Sterling Heights Stevenson 54-45, beat Grosse Pointe North 68-46.
4. Detroit King (15-2) beat Detroit Western International 67-49, beat Detroit Henry Ford 56-41.
5. Saginaw (13-2) beat Midland Dow 76-47, beat Saginaw Heritage 80-61, beat Saginaw Arthur Hill 80-64.
6. Flint Carman-Ainsworth (13-3) beat Flint Southwestern 87-50, beat Lapeer 75-39.
7. Canton (15-1) beat Hartland 70-23, beat Howell 46-44.
8. Detroit Catholic Central (12-3) beat Warren DeLaSalle 57-52, beat Macomb Lutheran North 68-64.
9. Ypsilanti Lincoln (13-3) beat Dexter 66-31, lost to Chelsea 65-61.
10. Muskegon (12-3) beat Grand Rapids Union 73-47.

Loading…