Loading...

Tennessee Girls How They Fared

Loading…

By The Associated Press

Sunday, February 3, 2019

Division I - Class 3A
1. Riverdale (22-1) beat Oakland 73-49, beat Blackman 63-56.
2. Maryville (25-1) beat West 53-33, beat Heritage 73-52, beat Alcoa 55-44.
3. Houston (22-2) beat Southwind 72-48, beat Collierville 79-54.
4. Oak Ridge (24-2) beat Karns 94-19, beat Campbell County 74-44.
5. Bradley Central (22-3) beat Soddy Daisy 79-9.
6. Bearden (23-2) beat Lenoir City 52-35, beat Hardin Valley 56-19.
7. Mt. Juliet (20-4) lost to Beech 58-74, beat Hendersonville 62-31.
8. Campbell County (24-3) beat Knox Central 71-40, lost to Oak Ridge 44-74.
9. Morristown West (21-3) beat South Doyle 55-49.
10. White County (21-5) lost to Cookeville 59-60, lost to Stone Memorial 74-81.
Division I - Class 2A
1. Upperman (23-3) beat Watertown 79-48, beat DeKalb County 62-40.
2. Meigs County (22-2) beatKingston 55-38, beat McMinn Central 59-39.
3. East Nashville (21-2) beat Stratford 72-27, beat Sycamore 46-27.
4. Cumberland County (21-4) beat White County 67-49, beat Marion County 73-14.
5. Macon County (22-5) beat Livingston Academy 60-43, beat York Institute 71-51.
6. South Greene (20-4) lost to 59-73, beat West Greene 89-26, beat North Greene 58-49
7. Jackson South Side (24-3) beat Adamsville 67-56, beat McNairy Central 85-57.
8. Cheatham County (21-3) beat Greenbrier 66-24, beat Harpeth 63-16.
9. Westview (21-5) beat Milan 65-27, beat Crockett County 66-34.
10. Crockett County (21-4) beat South Gibson 69-29, lost to Westview 34-66.
Division I - Class 1A
1. Gibson County (25-2) beat Huntingdon 48-43, beat Humboldt 78-51.
2. Clarkrange (24-3) beat Clay County 63-38, beatJackson County 81-26.
3. Loretto (21-1) beat Perry County 69-36.
4. Tellico Plains (23-1) beat Loudon 67-24.
(tie) Greenfield (21-5) beat Dresden 65-50, beat Humboldt 72-48, beat McKenzie 73-48.
6. Summertown (21-4) beat Frank Hughes 61-21.
7. Clay County (21-6) lost to Clarkrange 38-63, beat Monterey 71-41.
8. Gleason (22-6) beat Carroll Academy 68-15, beat South Fulton 48-23, beat Dresden 46-44.
9. Richland (19-3) beat Culleoka 59-40.
10. Pickett County (18-4) beat Monterey 78-11, beat Gordonsville80-48.
Division II - Class 2A
1. Brentwood Academy (18-3) beat Pope John Paul II 44-31, beat Harpeth Hall 40-19.
2. Ensworth (16-2) beat Pearl Cohn 62-14, beat Lipscomb Academy 32-29.
3. Father Ryan (15-9) beat Harpeth Hall 30-18, lost to Baylor 28-32.
4. Pope John Paul II (14-5) lost to Brentwood Academy 31-44.
5. St. Agnes Academy (12-7) beat Westminster Academy 57-48.
Division II - Class 1A
1. Goodpasture (27-0) beat Friendship Christian 61-31, beat University Scool of Nashville 79-51.
2. University-Jackson (20-5) beat FACS 64-23, beat Jackson Christian 63-10.
3. Harding Academy (21-2) beat Southhaven, MS 39-37, beat Northpoint Christian 50-29.
4. Clarksville Academy (23-3) beat University School of Nashville 50-45, beat Davidson 59-25, beat Mt. Juliet Christian 69-28.
5. Providence Christian Academy (14-7) beat Middle Tennessee Christian 48-46.

Loading…