Loading...

Tennessee Boys How They Fared

Loading…

By The Associated Press

Sunday, February 3, 2019

Division I - Class 3A
1. Bartlett (25-2) beat Kingsbury 71-35, beat Arlington 59-24, beat Lausanne 64-52.
2. Maryville (25-1) beat West 85-73, beat Heritage 78-40, beat Alcoa 78-63.
3. Memphis East (16-7) lost to White Station 72-74, beat Memphis Central 80-69.
4. Bearden (21-5) beat Lenoir City 95-31, beat Hardin Valley 95-65.
5. Mt. Juliet (22-2) beat Beech 52-34, beat Hendersonville 66-30.
6. Cleveland (21-4) beat Gate City, VA 70-47, beat Ooltewah 95-60.
7. Franklin (20-4) beat Independence 78-69, beat Centennial 47-45.
8. East Hamilton (18-5) beat McMinn Central 84-71.
9. Whitehaven (17-6) beat White Station 68-62.
10. Riverdale (21-6) beat Oakland 41-37, beat Blackman 44-39.
Divison I - Class 2A
1. East Nashville (21-3) beat Stratford 65-60, beat Sycamore 73-55.
2. Wooddale (20-3) idle.
3. Jackson South Side (20-2) beat Adomsville 84-27, beat McNairy Central 79-33.
4. Sweetwater (21-2) beat polk County 76-56.
5. Austin-East (19-2) beat Carter 65-45.
6. Loudon (20-2) beat Tellico Plains 92-64.
7. Raleigh Egypt (21-50 beat MLK Prep-Memphis 92-34, beat Craigmont 81-65.
8. Fairview (23-2) beat East Hickman 92-62, beat Creek Wood 48-33.
9. Fulton (18-4) beat William Blount 78-71, beat West 60-52, beat Farragut 52-46.
10. Johnson County (20-4) beat Sullivan Central 75-45, beat Happy Valley 61-50.
Division I - Class 1A
1. Eagleville (21-3) beat Fayetteville 75-65, beat Cascade 77-61.
2. Humboldt (21-2) beat Trinity Christian 92-44, beat Greenfield 86-51, beat Gibson County 68-29.
3. Clay County (24-2) beat Clarkrange 63-47, beat Monterey 66-52.
4. Columbia Academy (20-4)beat KIPP 77-44.
5. Fayetteville (21-4) lost to Eagleville 65-75, beat Cornersville 64-27.
6. Summertown (20-4) beat Frank Hughes 82-27.
7. Westwood (21-2) beat Oakhaven 77-63, beat Power Center 79-57, beat Power Center 93-74.
8. Loretto (15-5) beat Perry County 66-47.
9. McKenzie (21-3) beat Hollow Rock-Bruceton 56-39, beat Natchez Trace 64-10, beat Greenfield 66-46.
(tie) Peabody (20-5) beat Halls-West 71-37, beat Trinity Christian 74-40.
Division II - Class 2A
1. Briarcrest (20-2) beat CBHS 46-45, beat University School, KY 76-65.
2. Brentwood Academy (19-6) beat Pope John Paul II 62-45, beat MBA 59-42, beat Centennial 60-53.
3. Baylor (19-2) beat Father Ryan 64-50.
4. McCallie (16-9) lost to Lipscomb Academy 44-46, lost to IMG, FL 49-66, lost to Hamilton Heights 73-87.
5. CBHS (16-8) lost to Briarcrest Christian 45-46.
Division II - Class 1A
1. Goodpasture (24-1) beat Friendship Christian 67-43, beat University School of Nashville 50-44.
2. Chattanooga Christian (20-3) beat Grace Baptist-Chattanooga 71-37.
3. Knoxville Webb (21-6) beat The King’s Academy 97-40, beat Grace Christian-Knoxville 60-58.
4. Harding Academy (19-4) beat Southaven, MS 85-54, beat Northpoint Christian 51-41.
5. Northpoint (19-5) beat St. George’s 57-28, lost to Harding Academy 41-51.

Loading…